Welcome to Kendriya Vidyalaya Sangathan, Ernakulam Region ... .KV ADOOR bagged First Prize in the Independence Day Contest by VIRSA – Routes 2 Roots.......KVS Ernakulam Region has launched Project Based Learning - visit "pblkvsroernakulam.blogspot.in" ...... KV Pattom selected as top ranked Government School......AbeniAadhi of KV Pattom bags best child artist award .... Grievance Redressal Day for the month of November on 09.12.17 from 11.00 am to 4.00 pm .....कदम-कदम बढ़ाये जा, भ्रष्टाचार मिटाये जा, देश को बचाये जा.......Fight Corruption: Be the one who helps build a better society for all......

Divisional Committee

 

KENDRIYA  VIDYALAYA  SANGATHAN  STATE

BHARATH  SCOUTS  AND  GUIDES, ERNAKULAM  DIVISION

DIVISIONAL   COMMITTEE    2017

         

Divisional Commissioner &                                              -Mr. C. Karunakaran

 Deputy Commissioner( Officiating)

 Deputy Divisional Commissioner  (Scouts) &             -Mr. Viswa Kiran

 Assistant Commissioner 

 Deputy Divisional Commissioner  ( Guides)& -           Mrs. Deepti Nair

&Assistant Commissioner

 

Divisional Organising                    Mr. P V Manoharan (S) & Mrs. Devika Nair (G)

Commissioners

 Divisional Training                                    Mr. T V Madhavan (S) & Mrs. Ajitha P (G)

Commissioners

Divisional  Secretary                     - Mr. Venukumar (S) & Mrs. V K Priya (G)

 

Members:

Sl. No.

District

District Commissioner

1.

District I (Trivandrum)

Sri. N Suresh Babu(S), Principal, KV Adoor

Dr. Rani S D (G), VP, KV Pattom Sh II

2.

District II (Ernakulam)

Dr. Joy Joseph(S), Principal KV R B Kottayam,

Smt. Maya George(G), Principal, KV INS Dronacharya

3.

District III (Palakkad)

Sri. A.P. Vinod Kumar(S), Principal, KV Thrissur

Smt. Dr. S. Nalayani(G), Principal, KV, Ottapalam

4.

District IV (Kannur)

Sri. Muraleedharan T(S), Principal, KV, Kannur,

Smt. Sreelekha Sreekumar (G), VP, KV No 1 Calicut

Sl. No.

District

District Organising Commissioner

1

District I (Trivandrum)

Mr Shibu Kumar , KV AFS Akkulam

Mrs. Renjini VS, KV AFS Akkulam

2

District II (Ernakulam)

Mr. Madasamy, KV NTPC Kayamkulam

Ms. Sreeja K, TGT WE, KV No 1 Kochi

3

District III (Palakkad)

Mr. Abdul Shumz, KV 2 Kanjikode

Mrs. Santha S, KV 2, Kanjikode

4

District IV (Kannur)

Mr K Karunakaran, KV Keltron Nagar

Mrs. Shyna, KV Kannur

Sl. No.

District

District Training Commissioner

1

District I (Trivandrum)

Mr. B Manoj, KV SAP, Peroorkada

Mrs. Deepa M Nair, KV AFS Akkulam

2

District II (Ernakulam)

Ms. E K Roopitha,KV INS Dronacharya

3

District III (Palakkad)

Mr. C K Rajan, KV Thrissur

Mrs. Usha rani, KV No 2 Calicut

4

District IV (Kannur)

Mr. Prakasan Mavila, KV Ezhimala

Mrs. Anitha PG, KV CRPF Peringome


Sl. No.

District

District Secretary

1

District I (Trivandrum)

Mr. T R Rajesh, KV Cheneerkara

Mrs. Jayasree K V Pallippuram

2

District II (Ernakulam)

Mr. G Satheesan, KV NAD Aluva

Mrs Molly T M, KV INS Dronacharya

3

District III (Palakkad)

Mr Kaladharan, KV Ottapalam

Mrs. Jyothi N K, KV KPA Ramavarmapuram

4

District IV (Kannur)

Mr. Sahadevan, KV Kannur

Mrs. I K Sudharma, KV Kannur